مدار فرمان از جمله دروس کارگاهی رشته برق و بیشتر با گرایش قدرت می باشد که هنر آموزان و دانشجویان در دوره های مختلف هنرستان،کاردانی و کارشناسی در قالب مدارت ساده، حافظه ای و ... ملزم به گذراندن آن هستند. در این درس با اصول طراحی مدارات فرمان و قدرت کنتاکتوری جهت استفاده در انواع موتورها، ترانسها و مدارات دیگر آشنا خواهید شد. البته با ورود دستگاه های PLC مدارت کنتاکتوری به تدریج کنار گذاشته می شوند اما با توجه به گستره کارایی به هیچ عنوان از آن بی نیاز نخواهیم شد.

در این کارگاه امکان انجام تمامی آزمایشات مطابق سر فصل های مصوب برای درس فوق وجود داشته حتی با تدبیر اساتید مربوطه می توان بسیاری از مدارات صنعتی خارج از سیلابس را نیز تمرین نمود.

هدف کلی از کارگاه مدار فرمان 1 این است که دانشجو با انواع وسایل و تجهیزات الکتریکی از قبیل (کنتاکتور- شستی- کلید- رله- تایمر- بی متال- وسایل حفاظتی- سلکتور- ترمینال و ...) آشنا شده و علاوه بر یادگیری ساختمان و طرز کار آن ها موارد استفاده هر کدام را نیز فرا بگیرد و بتواند مدارات فرمان و قدرت ساده راه اندازی چند موتور را (به صورت موقت- دائم – یکی پس از دیگری- یکی به جای دیگری- چپ گرد راستگرد- ستاره مثلث و ...) طراحی و تحلیل نماید. خواندن انواع نقشه های مربوطه و ارتباط آن ها با یکدیگر نیز از دیگر مهارت هایی است که دانشجویان فرا می گیرند.

هدف کلی از کارگاه مدار فرمان این است که دانشجویان را با طراحی انواع مدارات کنترل الکتریکی و بستن مدارات قدرت و فرمان الکتریکی آشنا سازد و دانشجو طراحی انواع مدارهای حافظه – تایمر دار و اتوماتیک را تجربه کند.

در این کارگاه 8 میز کار (بدون تجهیزات) وجود دارد که ظرفیت هر کدام 2 دانشجو است و کلیه تجهیزات لازم برای آموزش 64 دانشجو در یک ترم موجود می باشد. تجهیزات لازم در ابتدای ترم به گروه های دانشجویی (2 نفره) تحویل داده شده و در پایان ترم نیز تحویل گرفته می شود.